Beden Eğitimi ve Spor Portalı  

Go Back   Beden Eğitimi ve Spor Portalı > Spor Branşları > Voleybol

Voleybol Voleybol'a dair herşey

beden eğitimi
beden eğitimi
Sitemize hoş geldiniz. Konuları beğenmeyi unutmayalım.

Seçenekler Arama Değerlendirme Stil
Alt 24-05-2007, 15:09   #1
webmaster
Administrators

webmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkürleriniz: 0
138 Mesajına 242 teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 10
webmaster is on a distinguished road

Reklam Alanı
cellPadding=5>

9 - 13 YAŞ GURUBU ÇOCUKLARDA VOLEYBOL EĞİTİMİ
>
Aynı yıl doğan 9 -13 yaş grubundaki çocuklar, psikolojik ve fiziksel gelişiminde genellikle büyük farklılıklar gösterirler. Bazıları ilkokulun başlangıcındayken (6 -9 yaşlarındakiler) diğerleri ergenliğin ilk aşamalarına giriyordur. Sonuç olarak, bu yaş grubundaki çocukları için eğitim yaklaşımlarını yöneten genel kurallar bulmak zordur. Bunları basitleştirmek için temel modelimiz ergenliğin eşiğindeki bir çocuk olacaktır.
Altın kuralımız şudur: Bir eğitim programı voleybolun gereklerine değil çocukların fiziksel ve psikolojik niteliklerine bağlıdır. Diğer bir deyişle çocuklar içtin daha çok pedogojik düşüncelere bağlıdır. Amaç çocuğu voleybol oyuncusuna dönüştürmek değil, çocuğa sporla kendini ifade etme fırsatı vermek, çocuğun kimliğini bulmasını, sosyal alanda rahatlamasını sağlamak ve voleybolu zamanı değerlendireceği muhteşem bir yol olarak yaşamasını sağlamaktır.
Psikolojik Yönler:
* Çocuklar çok hareket etme ihtiyacı hissederler. Egzersiz yaptıkları ve oyun oynadıkları zaman etraflarında çok hareket edebilmelidirler. Birçok egzersiz sadece birkaç fazladan görev ekleyerek oldukça hareketli hale getirilebilir.
* Çocuklar yarışmalarda ve oyunlarda bireysel doğrulama ararlar. Egzersizlere meydan okuma, bireysel yarışmalar ve oyunlar eğitim oturumunun büyük oranını oluşturur. Yarışmalar ve takım oyunları yavaşça, çocukların başarının yolunun bireysel performansta değil bir bütün olarak takım performansında yattığının farkına varmasını sağlar.
* Motivasyon sürekli konsantrasyon ve isteğin anahtarıdır.

Çocuklar egzersizleri yaptıklarında ve meydan okuyan oyunlar oynadığında, konsantre olma yetenekleri yüksektir ve eğitim yoğundur. Uzun süre beklenildiğinde ya da egzersizler uzun ve sıkıcıysa konsantrasyon hızla düşer. * Çocuklar uzun açıklamalarla ilgilenmezler.
* Çocuklar arkadaşlarıyla birlikte bir şeyler yapmak isterler.
Çocuklar sadece hoşlandıkları için voleybol oynamazlar. Akranlarıyla iletişim kurmayı ve arkadaşlarıyla bir şeyler yapmayı da isterler.
Öğrenme:
* Çocuklar yeni hareketleri taklit ederek öğrenirler
Öğrenme isteği, iyi koordinasyon hızlı öğrenmenin gerçekleşmesi için gerekli koşuldur. Bu durum çocukların doğru gösterimle örneklendirilmiş uygun hareket imgeleri kurabildiklerinde mümkündür.
Çok Yönlü Spor Eğitim İçeren Etkenler:
* Eğitim temel amacı koordinasyonu geliştirmektir.
Bu beyin ve sinir yapılarının tanımladığı yastır ve öğrenme koordinasyonu için en uygun zamanında olduğu kalıcı olarak asitle oyulduğu yerdir. Sonra, bu yetenekler büyük çalışmalar pahasına öğrenilebilir. Daha da ötesi genellikle mükemmel bir şekilde öğrenilmezler.
Koordinasyon çeşitli teknik, taktik ve fiziksel eğitim türleriyle yakından ilgilidir. (Örneğin; iki elle baş üzerinden pas diğer paslarla değiştirilerek uygulanır).
* Çocukların fiziksel yeteneklerini geliştirmek için eğitme voleybolun gerçek gereklerine değil, çocukların psikolojik karakterlerine bağlıdır.
Kuvvet: Üst vücut kuvveti çocuklarda genellikle yetersizse geliştirilir ve bu nedenle güçlendirilmelidir. Kolları güçlendirme için bir program bağ ve kirişleri istenilen duruma getirmek için faydalıdır. Güç egzersizleri eğitim oturumu boyunca genişletilmeli..
Esneklik: Voleybol artistik jimnastiklerin aksine olağanüstü esneklik gerektirmez. Ergenlik öncesindeki çocuklar genellikle yeterince esnektir. Özel güçlendirme egzersizleri sadece esnekliğin kesin olmadığı özel durumlarda gereklidir. Ergenliğin başlangıcı düzenli esneme programının başlangıcıyla birleştirilmelidir.
Hız: Hız özel egzersizlerle geliştirilebilir.
* Bilişsel beceriler, önceden tahmin etme ve oyun sırasında ani tepki için gereklidir.
Topun zemine değmesine izin verilmediğinden, çocuklar mümkün olan en kısa sürede doğru hareketi yapmalıdır. Gözlem yetenekleri oyunun durumunu çabuk algılamalarına izin verir ve doğru hareket ettirici karşılığı derhal verebilirlerse, çocuklar bunu yapabilir.
Bir Eğitim Oturumunun Yapısı:
Bir saat ya da daha az süren bir eğitim oturumu bir ya da iki öncelik alanı konsantre olmalıdır. Her bir eğitim oturumunda sadece bir teknik açı ve bir taktir açı çalışılmalıdır. Çeşitli eğitim oturumlarında yoğun olarak bir yada iki öncelik üzerinde çalışın.
Isınma:
Çocuklar hareket için kısa zamanda hazırdır; çok uzun ısınmaya gerek duymazlar.
İlk egzersiz aşırı yorucu fiziksel hareketleri içermemelidir.
Çocuklar ergenliğe ne kadar yakınsa, ısınma da o kadar dikkatli yapılmalı.
Yapılacak hareketler için vücudu hazırlamanın dışında, ısınma çocukların eğitim oturumu boyunca olan konsantrasyonlarına odaklanır.
Hazırlayıcı egzersizler:
Voleybol ancak çocuklar gerekli hareket ettirici yeteneğe sahipse başarıyla yaklaşılabilir. Hazırlayıcı egzersizler onlara bu yetenekleri benimseme fırsatı verir.

Teknik Uygulama
Voleybol teknikleri, çocukları yarışmaya zorlayan egzersizlerde ve ilginç buldukları oyunlarda yoğun olarak uygulanmalı.
Hareketlerin sırası benimsetilebilir ve birçok tekrarla otomatikleştirilebilir.
Hareketlerin tasarımı çeşitli olmalı, hareketin kendisi değil. Hareketlerin sırasını sürekli değiştirmek hareketin otomatik olmasını engeller.
Taktikler:
Taktikleri uygulama herhangi bir eğitim oturumunun bir parçasıdır. Oyuncular, uygun hareket sıraları kullanarak karar vermeleri gereken oyun durumlarına konulur.
Oyun:
Topla oynamak genelde eğitimin önemli bir parçasıdır ve oturumu seslendirmek için kullanılmalıdır. Çocuklar oturum boyunca çalıştıkları uygulayabilecekleri iyi bir atmosferle birlikte oynamalıdır.

Kasları Güçlendirme ve Esnetme:
Güç egzersizleri tüm eğitim oturumuna dağıtılır. Esneme egzersizleri temel olarak eğitimin başında ve sonunda yürütülür.
İçecek Arası:
Çocuklar susadığı zaman kısa aralar verilmeli böylece biraz su yada yanlarında getirdikleri bir içeceği içebilirler.

Kaynak Barboros Çelenk
Reklam Alanı
Alt 21-01-2008, 19:58   #2
angels
Yeni Üye

angels - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

0 Mesajına 0 teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 0
angels

eyvallah
angels isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21-03-2008, 23:43   #3
ertukutahya
Yeni Üye

ertukutahya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ertukutahya

güzel olmuş
ertukutahya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19-10-2008, 09:26   #4
gymuruc
Üye

gymuruc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gymuruc

teşekkür hocam
gymuruc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21-10-2008, 23:31   #5
ertukutahya
Yeni Üye

ertukutahya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ertukutahya

hocam eline sağlık
ertukutahya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22-10-2008, 16:09   #6
minho
Yeni Üye

minho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

minho

teşekkür ederim
minho isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-10-2008, 22:07   #7
tuncaygulnur
Yeni Üye

tuncaygulnur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

tuncaygulnur

teşekkürler hocam
tuncaygulnur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-12-2008, 15:21   #8
agam
Yeni Üye

agam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

agam

teşekkürler
agam isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-11-2009, 01:27   #9
halim türk
Yeni Üye

halim türk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

halim türk

HOCAM ELİNE SAĞLIK
halim türk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-09-2010, 15:28   #10
ataozi
Yeni Üye

ataozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ataozi

teşekkürler kardeş
ataozi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Popüler Sitelerde Paylaş

Etiketler
Çocuklarda, eĞİtİmİ, gurubu, voleybol, yaŞ

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)