Beden Eğitimi ve Spor Portalı  

Go Back   Beden Eğitimi ve Spor Portalı > Genel Bölüm > Kanun ve Mevzuatlar

Kanun ve Mevzuatlar Kanunlar, Yönetmelikler, Tüzükler, Genelgeler, Tebliğler Dergisi

beden eğitimi
beden eğitimi
Sitemize hoş geldiniz. Konuları beğenmeyi unutmayalım.

Seçenekler Stil
Alt 23-10-2009, 22:06   #1
Guest

- ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Reklam Alanı

width=590 >

=BASLIK >Okulların Merasim Geçişi Yönetmeliği

[/b]

cellSpacing=1 cellPadding=1 width=336>

Resmî Gazete

: 23.2.1965/11936

width=154>
Tebliğler Dergisi
width=208>
: OCAK 1965/337

Ek ve Değişiklikler:
1) 26.12.1973/1772 RG

DİKKAT (!) : Bu Yönetmelik, 18/4/2009 tarihli ve 27204 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan ''Okulların Merasim Geçişi Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik''in 1'inci maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.

I.Tertipleme
Madde l-(Değişik: 26.12.1973/1772 RG) Merasim geçişlerinde okullar:
A) Üniversiteler,
B) Yüksek Okullar,
C) Her türlü orta dereceli okullar,
D) ilkokullar,
şeklinde sıralanırlar. Ancak, gerektiğinde ilkokullardan başlamak üzere okulların öğrenim derecelerine uygun sıralama değiştirilebilir.
Madde 2- Birden çok üniversite ya da yüksek okul bulunduğu hallerde:
A) Üniversiteler kuruluş yıllarına göre (Fakülteler de aynı esasa göre),
B) Yüksek okullar öğrenim sürelerine göre, süreleri eşit olanlar alfabe şırasına göre dizilirler.
Madde 3- Her türlü orta dereceli okullar:
A) Lise ve dengi meslek okulları:
a) Kız liseleri,
b) Kız meslek okulları,
c) Karma liseler,
d) Karma meslek okulları,
e) Erkek liseleri,
f) Erkek meslek okulları,
B) Ortaokul ve dengi meslek okulları:
a) Kız ortaokulları,
b) Kız meslek ortaokulları,
c) Karma ortaokullar,
d) Karma meslek ortaokulları,
e) Erkek ortaokulları,
f) Erkek meslek ortaokulları.
Madde 4- Birinci devreleriyle (orta kısım) ikinci devreleri ortak olan her türlü orta dereceli okullarda 1. devreler geçiş sırasında asıl okullarından ayrılmazlar.
Aynı gruba giren okulların kendi aralarındaki sıralanıştan kuruluş tarihlerine bunun eşit olması halinde alfabe sırasına göre yapılır.
Madde 5- Her türlü orta dereceli okulların merasim geçişinden sonra kız ve erkek öğrencilerinin kendi aralarında ayrı gösterilere katılmaları gerektiği hallerde bu okullar aşağıdaki sıraya göre dizilirler.
A) Kız öğrenciler
a) Kız liseleri ve karma liselerin kız öğrencileri,
b) Kız meslek okulları ve karma meslek okullarının kız öğrencileri,
c) Kız ortaokulları ve karma meslek ortaokullarının kız öğrencileri,
B) Erkek öğrenciler:
a) Erkek liseleri ve karma liselerin erkek öğrencileri,
b) Erkek meslek okulları ve karma meslek okullarının erkek öğrencileri,
c) Erkek ortaokulları ve karma meslek ortaokullarının erkek öğrencileri,
Madde 6- Her türlü ve derecedeki özel okullar, geçiş sırasında bu Yönetmelikte denk-liği resmî okullar için kabul edilen sıraya göre yerlerini alırlar.
Madde 7- Öğrenciler esas bakımından 11'er kişilik mangalara ayrılırlar. Sağ baştaki öğrenci manga komutanı görevini görür. Mangayı meydana getiren öğrencilerin sayısı geçiş sahasının uygunluk derecesine, geçişe katılan öğrencilerin sayısına göre sıralar 8-11 şeklinde değişebilir.
Madde 8- Dört manga bir takım meydana getirir. Bunun başında öğretmen ya da öğrencilerden bir takım başı (Takım komutanı) bulunur. Takım başı 1. manganın sağ başında yürür, öğretmen birliğinin 6 adım önünde yürür.
Madde 9-Birden çok okul bulunduğu yerlerde Milli Eğitim Müdürlüklerince öğretmenler arasından bir merasim komutanı seçilir.
Madde 10-Merasim komutanının görevleri şunlardır:
a) Merasim duruş ve geçişi için okulları tertiplemek,
b) Bayrak, Flama, Bando, Boru ve Trampet kıtalarını düzenlemek,
c) Gerekli ilk yardım tedbirlerini almak.

II. Merasim Duruşu
Madde 11- Merasime katılacak olan okullar, merasimin yapılacağı meydanın büyüklüğüne ve müsaadesine göre yan yana ya da arka arkaya merasim duruşunda tertiplenirler.
Madde 12- Merasim duruşunda okullar arasında 6 adım aralık bulunur.
Madde 13- Merasim komutanı cephenin ortası ilerisinde bulunur. Teftişe gelen zat yeteri kadar yaklaşınca" Merasim duruşu... hazır ol sağa (ya da ) sola bak" komutu verir. Kendisi koşarak teftiş heyetini karşılar ve takdimini yapar. Ordu ile birlikte yapılan merasim duruşlarında takdim, Garnizon Komutanlığınca tayin edilecek Merasim Komutanına aittir. Böyle hallerde Merasim Komutanı "Merasim duruşu hazır ol tüfek omuza dikkat-selam dur" komut verecek "selâm dur" komutunda öğrenciler sağa (ya da) sola bakacaklardır.
Madde 14- öğrenciler, teftiş eden zatı kendi önlerine gelinceye kadar başlan ile takip ederler ve esas vaziyetlerini muhafaza ederler.
III. Merasim Geçişi

Madde 15- Orta ve yüksek dereceli okullar 8-11'er, ilkokullar 4'er kişilik sıralar (yürüyüş kolu) halinde geçerler. Merasim yerinin durumu ya da başka sebepler dolayısıyle gerektiğinde orta ve yüksek dereceli okullarda yürüyüş (4'erli) halinde geçebilirler.
Madde 16- Merasime yalnız bir okul katıldığı zaman aşağıdaki şekilde tertiplenirler:
a) Bando ya da boru-trampet takımı,
b) Okulu yöneten öğretmen, (10 adım geride),
c) Türk Bayrağı, (Ö adım geride),
d) Okul flaması, (3 adım geride),
e) Öğrenci kıtası, (6 adım geride).
Takımlar arasında aralık bulunmaz öğrenciler kütle halinde geçerler.
Madde 17-Merasime katılan okul sayısı çok olduğu ve izci birlikleri bulunduğu zaman okullar aşağıdaki şeklide tertiplenirler:
EKLER (Şekillerin Gösterimleri)
Her okul bir grup sayılır. Kendi arasında bölünmez, gruplar arasında 6'şar adım aralık bulunur.
Madde 18- Merasim yürüyüşü için şöyle komut verilir. ". Merasim Geçişi Hazır Ol! Yerinde Say! Marş!".
IV- Merasim Geçişi Sırasında Selam Durumu
Madde 19- Merasim geçişlerinde şahıslar arasında kollar sallanarak geçilir, baş döndürülmez, uygun adımla yürünür.
Madde 20- Bütün oymakbaşlar başı sağa döndürerek elle selâm verirler. Sol kollarını sallamazlar.
Oymakbaşı yardımcıları elle selâm vermezler ve kollarını sallamazlar. Sivil öğretmenler başlarını sağa çevirerek kollarını sallamadan geçerler.
Madde 21-Boru ile selâmlama:
Sağ elde bulunan boru sen bir hareketle ağzın çene altı hizasına ( bir el genişliği ilerde) gelecek şekilde kaldırılır, borunun geniş ağzı ileride ve gövdesi yatık vaziyette kıvrık tarafı sağ bilek üzerinde bulunur. Dirsek yana kaldırılır, ileri bakılır ve sol kol sallanır.
Madde 22-Trampetle selâmlama.
Trampet değnekleri çapraz olarak trampet üzerinde tutulur, ileriye bakılır.
Madde 23- Bayrak ve flama ile selâm:
Sağ eli bayrak gönderi üzerinde göz hizasına kadar yukarıya kaydırmak ve sonra bu kolu ileriye doğru gergin bir şekilde uzatarak gönderi de aynı hareketin sonucunda eğerek olur. (Türk Bayrakları yalnız Cumhurbaşkanı önünde eğilir).

V-Merasim Geçişinde Kılık ve Donatım
Madde 24- Sivil olarak katılan merasimlerde kılık, -
a) Bayan öğretmenler: Koyu renk tayyör ve ayakkabı, sade görünüşlü şapka ya da başı açık,
b) Erkek öğretmenler: Koyu renk elbise ve ayakkabı, baş açık (şapka varsa sol elde tutulur),
c) Kız öğrenciler: îlk, orta, lise ve dengi meslek okullarında önlük, koyu renk ayakkabı, çorap, okul kasketi,
Üniversite ve yüksek okullarda koyu renk tayyör ve ayakkabı, çorap.
d) Erkek öğrenciler: ilkokullarda önlük ya da koyu renk elbise ve ayakkabı, okul kas keti, - Orta, lise ve dengi meslek okullarında koyu renk elbise ve ayakkabı okul kasketi ve kravat:
Üniversite ve yüksek okullarda koyu renk elbise ve ayakkabı (çok soğuk havalarda topluca pardesü, palto ve eldiven giyilebilir).
Madde 25-Merasimlerde spor kılığı:
a) Bayan öğretmenler: Beyaz buluz, beyaz etek ya da beyaz pantolon ya da eşofman, beyaz kısa çorap, beyaz lastik ayakkabı ya da jimnastik ayakkabısı;
b) Erkek Öğretmenler: Beyaz kısa kollu spor gömlek, beyaz uzun pantolon; beyaz kısa çorap, beyaz lastik ayakkabı ya da jimnastik ayakkabısı,
c) Kız öğrenciler: Beyaz buluz, beyaz şort, beyaz kısa çorap, beyaz lastik ayakkabı,
d) Erkek öğrenciler: Beyaz atlet, fanilası, siyah şort, beyaz kısa çorap, beyaz lastik ayakkabı,
e) Bulunduğu yerin program hazırlama komitesi,hareketlerin özelliğini gözönüne alarak (c) ve (d) fıkralarında yazılı öğrenci kılıklarında renk ve şekil bakımından gereken değişikliği yapabilir.
Madde 26- 2287 sayılı Kanunun 9. maddesine göre hazırlanan bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer,
Madde 27- Bu Yönetmeliği Millî Eğitim Bakanı yürütür.
Reklam Alanı
Alt 09-11-2009, 20:57   #2
yyasmin
Yeni Üye

yyasmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkürleriniz: 0
0 Mesajına 0 teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 0
yyasmin

çok teşk[img]smileys/smiley1.gif[/img]
yyasmin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11-11-2009, 23:29   #3
baranefe
Yeni Üye

baranefe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

baranefe

2009-2620 Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisi 3 67 MiLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞINA BAĞLI OKULLARIN GEÇİT TÖRENİ YÖNERGESİ olarak mayıs 2009 tarihinde yayınlanan 2620 sayılı tebliğler dergisindeki son şekliyle uygulanmaktadır.Karışıklığa meydan vermemek için son şekliyle ilan edilirse meslektaşlarımıza daha yararlı olur inancındayım. Başarılar
baranefe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14-11-2009, 19:45   #4
Guest

- ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

DOĞRUSUNU SİZ YAZIN
Alt 16-11-2009, 13:09   #5
baranefe
Yeni Üye

baranefe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

baranefe

MĠLLÎ EĞĠTĠM BAKANLIĞINA BAĞLI OKULLARIN GEÇĠT TÖRENĠ YÖNERGESĠ

BĠRĠNCĠ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönergenin amacı, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki resmî/özel örgün ve yaygın eğitim okul/kurumlarının Ulusal Bayram, resmî bayramlar, Atatürk günleri ve mahallî kurtuluĢ günlerindeki geçit töreni uygulamasına iliĢkin usul ve esasları düzenlemektir.

Kapsam

MADDE 2 - (1) Bu Yönerge, Bakanlığa bağlı her derece ve türdeki resmî/özel örgün ve yaygın eğitim okul/kurumlarının Ulusal Bayram, resmî bayramlar, Atatürk günleri ve mahallî kurtuluĢ günlerindeki geçit töreni uygulamasına iliĢkin usul ve esaslar ile görev, yetki ve sorumluluklarını kapsar.

Dayanak

MADDE 3 – (1) Bu Yönerge, 19/3/1981 tarihli ve 17284 sayılı Resmî Gazete‟de yayımlanan 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun, 17/3/1985 tarihli ve 18697 sayılı Resmî Gazete‟de yayımlanan Türk Bayrağı Tüzüğü, 1/10/1981 tarihli ve 17475 sayılı Resmî Gazete‟de yayımlanan Ulusal ve Resmî Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği, 9/8/2006 tarihli ve 26254 sayılı Resmî Gazete‟de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Tanıtım Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanmıĢtır.

Tanımlar

MADDE 4 – (1) Bu Yönergede geçen;

a) Atatürk günleri: Atatürk‟ün il, ilçe ve diğer yerleĢim birimlerine yaptığı ziyaret ve gezi tarihlerinin yıl dönümü olan günleri,

b) Bakanlık: Millî Eğitim Bakanlığını,

c) Boru trampet takımı yöneticisi: Boru trampet takımını ve seslendirdiği yürüyüĢ ritmini elindeki asa ile yöneten öğrenciyi,

ç) Geçit töreni: Bir topluluğun özel günlerde belli bir yerden düzenli bir biçimde geçiĢini,

d) Kutlama komitesi: Ġl ve ilçelerde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Atatürk‟ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını gerçekleĢtirmek amacıyla mülki idare amirinin baĢkanlığında oluĢturulan komiteyi,

e) Mahalli kurtuluĢ günü: Mahallin kurtuluĢ tarihinin yıl dönüm gününü,

f) Okul/kurum flaması: Ġki farklı Ģekilde tasarlanmıĢ olan; ön yüzü Türk Bayrağı renginde, ön yüzün göndere temas eden üst köĢesinde Bakanlığın amblemi ve siyah renkte temel büyük harflerle yazılı okul/kurumun adı, kuruluĢ tarihi, arka yüzünde Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Tanıtım Yönetmeliği‟nde Pantone numaraları belirtilen Bakanlığın flama rengini temsil eden açık mavi renk ile okul öncesi eğitim kurumlarında pembe, ilköğretim kurumlarında mavi, ortaöğretim kurumlarında sarı, çıraklık ve yaygın eğitim kurumlarında ise yeĢil renkte dik üçgen Ģeklinde paylaĢımlı olarak yer alan boyu 150 cm, eni 100 cm, ön ve arka yüzü dikdörtgen Ģeklinde atlas kumaĢtan imal edilen tanıtım bayrağını,

g) Resmî bayramlar: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk‟ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ile Zafer Bayramını,

ğ) Seyyar bayrak direği: Törenlerde bayrak taĢımak için kullanılan; çevresi 11 cm, uzunluğu 250 cm, tepesinde krom, nikel veya pirinç metalden alem bulunan, koyu maun renkte ahĢap, demir veya benzeri metal malzemeden yapılmıĢ direği,

h) Seyyar direkle taĢınan tören Bayrağı: Türk Bayrağı Tüzüğünün 3‟ üncü maddesinde belirtilen kumaĢlardan yapılan, eni 150 cm, boyu 225 cm uzunluğunda olan Türk Bayrağını, Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisi Mayıs 2009-2620 368

ı) Seyyar flama direği: Çevresi 11cm, uzunluğu 200 cm olan ve tepesinde alem bulunmayan krom, nikel veya pirinç metal kaplama tepeliği bulunan, koyu maun renkte ahĢap, demir veya benzeri metal malzemeden yapılmıĢ direği,

i) TaĢıma askısı: Sol omuzdan çapraz olarak bele inen, seyyar bayrak direği veya seyyar flama direğini taĢımada kullanılan hamaylıyı,

j) Teknik komite: Ġl, ilçe, bucak, kasaba ve köylerde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Atatürk‟ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı tören ve gösterilerini hazırlamak ve gerçekleĢtirmek üzere il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince önerilen, mülki idare amiri tarafından onaylanan öğretmen ve teknik elemanlardan oluĢan kurulu,

k) Tepelik: Seyyar flama direğinin tepesine takılan krom, nikel veya pirinç malzeme-den yapılmıĢ metal aksamı,

l) Tören yöneticisi: Koordinasyonu Bakanlığımıza verilen bayram kutlamalarının, programa göre akıĢını sağlamak üzere il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince önerilen, mülki idare amiri tarafından onaylanan teknik komitede görevli beden eğitimi öğretmenini,

m) Ulusal Bayram: Cumhuriyet Bayramını

ifade eder.

ĠKĠNCĠ BÖLÜM

Tören Yöneticisinin Görevleri, Tören Düzeni, Geçit Töreni ve Selamlama

Tören yöneticisinin görevleri

MADDE - 5 (1) Tören yöneticisi;

a) Bayramın baĢlama saatinden bitiĢ saatine kadar kutlama komitesince kesinleĢen program akıĢını takip eder.

b) Törene katılan okulları, Bayrak, flama, boru trampet takımları ile diğer kurum ve kuruluĢları tören alanında programa göre düzenler.

c) Tören alanında gerekli ilk yardım tedbirlerinin alınmasını sağlar.

Tören düzeni

MADDE – 6 (1) Törene katılacak okullar, tören alanının konumuna göre tören düzeni alırlar.

Tören duruĢunda;

a) Okullar, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Atatürk‟ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramında teknik komite tarafından belirlenen esaslara göre tören alanında yerlerini alırlar.

b) Okullar arasında üç adım aralık bulunur.

c) Bayram kutlaması için protokol mensupları öğrenci grubuna yaklaĢınca; Tören yöneticisi, “Hazır ol, Dikkat, sağa/sola bak.” komutunu verdikten sonra “Sayın va-lim/kaymakamım gruplar törene hazırdır. Arz ederim.” Ģeklinde takdimini yapar.

ç) Öğrenciler, bayramı kutlayan protokol mensuplarını karĢılarına gelinceye kadar hazır ol duruĢta baĢları ile takip eder; vali/kaymakamın, “………bayramınız kutlu olsun.” ses-leniĢine hep birlikte ve yüksek sesle “Sağ ol.” Ģeklinde karĢılık verirler.

d) Tören yöneticisi, kutlamanın bitmesi ve protokol mensuplarının Ģeref tribününde yerini almasından sonra “Ġstiklal MarĢı. Hazır ol. Dikkat!” komutunu verir. Ġstiklal MarĢı‟nın bitimini takiben “Rahat.” komutu ile öğrenciler rahat duruĢa geçerler. Bu komutla seyyar bay-rak direği ve seyyar flama direğini tutan öğrencilerde direkleri taĢıma askısından çıkararak, alt uçları yere değecek Ģekilde sağ elle tutarlar.

e) Tören duruĢu, Ġstiklal MarĢı, geçit töreni ve çelenk sunma törenlerinde seyyar bayrak direği ile seyyar flama direkleri taĢıma askısında takılı bulundurulur.

Geçit töreni

MADDE – 7 (1) Koordinasyon görevi Bakanlığımıza verilmiĢ bayramlarda; ilköğretim, ortaöğretim okulları, üniversiteler, diğer kamu kurum ve kuruluĢları ile sivil toplum örgütleri geçit töreninde aĢağıda belirtilen Ģekilde sıralanır.

a) Tören yöneticisi,

b) Bayrak grubu, Mayıs 2009-2620 Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisi 3 69

c) Flama grubu,

ç) Teknik komite,

d) Ġzci grubu,

e) Gösteri grupları,

f) Halk oyunları grubu,

g) Ġlköğretim ve ortaöğretim okulları; kuruluĢ tarihine, aynı olması durumunda ise al-fabetik sıraya göre,

ğ) Askerî lise ve polis koleji grubu,

h) Üniversiteler; kuruluĢ tarihine, tarihlerin aynı olması durumunda ise alfabetik sıra-ya göre,

ı) Kutlama komitesince törene katılması uygun bulunan diğer kamu kurum ve kuru-luĢlar,

(2) Teknik komite, Ulusal Bayram, resmî bayramlar, Atatürk günleri ve kurtuluĢ gün-lerindeki geçit töreninde öğrencilerin yaĢ grubu ve gösteri sırasını dikkate alarak (a), (b), (c) ve (ç) bentleri dıĢındaki sıralamada değiĢiklik yapabilir.

(3) Tören yöneticisi, “Geçit töreni. Hazır ol. Yerinde say. MarĢ!” komutu verir. Bu ko-mutla bayrak, flama ve öğrenci grupları ile boru trampet takımının tertip almasından sonra “ Ġleri marĢ!” komutu vererek, bayrak grubunun önünde geçit törenini gerçekleĢtirir.

(4) Geçit töreninde gruplar arasında altı adım aralık bulunur. Grup sorumluları, arka-sındaki grubunun ön sırasının üç adım önünde yürür.

(5) Geçit törenlerinde sıra geniĢliği yürüyüĢ alanının durumuna göre 4 ile 10 arasın-da sayıda kiĢiden, sıra derinliği ise 10 kiĢiden oluĢur.

Geçit töreninde selamlama

MADDE - 8 (1) Geçit töreninde selamlama; protokol mensuplarının yer aldığı Ģeref tribünü önündeki yürüyüĢ güzergâhının kırmızı iĢaret levhalarıyla baĢlangıç ve bitimi belirle-nen bölümünde aĢağıda belirtilen Ģekilde gerçekleĢtirilir:

a) Tören yöneticisi: Kırmızı iĢaret levhaları arasındaki yürüyüĢ güzergâhında diz çe-kip kolları sallamadan uygun adımla yürür ve Ģeref tribününde geçit törenini ayakta kabul eden protokol mensuplarını baĢlarıyla ve bakıĢlarıyla takip ederek,

b) Bayrak grubu: TaĢıma askısına takılı seyyar bayrak direğini, sağ el baĢ hizasında dirsekten 90 derece bükülü olarak içten, sol el kemer hizasında dıĢtan, dik olacak Ģekilde tuta-rak,

c) Flama grubu: TaĢıma askısına takılı seyyar flama direğini, sağ el baĢ hizasında dirsekten 90 derece bükülü olarak içten, sol el kemer hizasında dıĢtan tutarak, direğin öne eğilmesi Ģeklinde,

ç) Teknik komite üyeleri ve diğer görevli öğretmenler: Kırmızı iĢaret levhaları arasın-daki yürüyüĢ güzergâhında, diz çekip kolları sallamadan uygun adımla yürürken, Ģeref tribü-nünde geçit törenini ayakta kabul eden protokol mensuplarını baĢlarıyla ve bakıĢlarıyla takip ederek,

d) Grup sorumlusu izci lideri: Kırmızı iĢaret levhaları arasındaki yürüyüĢ güzergâhın-da diz çekip kolları sallamadan uygun adımla yürürken, Ģeref tribününde geçit törenini ayakta kabul eden protokol mensuplarını baĢlarıyla ve bakıĢlarıyla takip ederek izci selamı veya kep-le izci selamı verir. Ġzci liderleri ise kız ve erkek öğrencilerde belirtildiği gibi,

e) Kız öğrenci grupları: Kırmızı iĢaret levhaları arasındaki yürüyüĢ güzergâhında ayak parmakları önce, taban sonra yere değecek Ģekilde, kolları sallayarak uygun adımla yürürken, sıraların sağ baĢındakiler ileri bakarak; diğerleri ise Ģeref tribününde geçit törenini ayakta kabul eden protokol mensuplarını baĢlarıyla ve bakıĢıyla takip ederek,

f) Erkek öğrenci grupları: Kırmızı iĢaret levhaları arasında yürüyüĢ güzergâhında diz çekip, kolları sallayarak uygun adımla yürürken sıraların sağ baĢındakiler ileri bakarak, diğerleri ise Ģeref tribününde geçit törenini ayakta kabul eden protokol mensuplarını baĢlarıyla ve bakıĢıyla takip ederek,

selamlar. Millî Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisi Mayıs 2009-2620 370

Boru trampet takımının geçit töreni ve selamlaması

MADDE –9 (1) Boru trampet takımı/takımlarının geçit töreni aĢağıdaki Ģekilde ger-çekleĢtirilir.

a) Boru trampet takımı yöneticisinin selamı: Boru trampet takımı yöneticisi geçit tö-reni için kırmızı iĢaret levhaları arasında yerini alır. Asayı baĢı üzerinde 360 derece çevirerek, ucu sağ tarafta yeri gösterecek Ģekilde tutar ve sol kolu sallamadan diz çekerek uygun adımla yürürken, Ģeref tribününde geçit törenini ayakta kabul eden protokol mensuplarını baĢıyla ve bakıĢıyla takip ederek selamlar.

b) Boru ile selamlama: Sağ elde bulunan boru, kırmızı iĢaret levhaları arasında sert bir hareketle çene altı hizasına bir el geniĢliği ileride olacak Ģekilde kaldırılır. Borunun geniĢ ağzı ileride, gövdesi yere paralel durumda ve kıvrık tarafı bilek üzerinde bulundurulur. Dirsek yana kaldırılarak ileri bakılır ve sol kol sallanarak uygun adımla yürünür.

c) Trampetle selamlama: Trampet çubukları, sağ çubuk sol çubuğun üstünde olacak Ģekilde trampetin üstünde çapraz tutulur ve ileri bakılarak uygun adımla yürünür.

ç) Zil ile selamlama: Ziller kapalı olarak kenarı göğse yakın Ģekilde tutulur, ileri ba-karak uygun adımla yürünür.

d) Davul ile selamlama: Okul boru trampet takımları, garnizon komutanlığı veya be-lediye bandosu eĢliğinde geçiĢ yapılması durumunda davul çalmadan geçer. Davul tokmağı, davulun sağ taraf derisi üzerinde tutulur. Sol kol sallanarak uygun adımlarla yürünür. Ġki davul bulunması durumunda da selamlama aynı Ģekilde yapılır.

e) Yalnız bir okulun boru trampet takımı eĢliğinde geçit töreni yapılması durumunda, davul/davullar, kırmızı iĢaret levhaları arasında yürüyüĢ için ritim verir.

f) Garnizon komutanlığı veya belediye bandosu eĢliğinde yapılacak geçit törenine çok sayıda okulun boru trampet takımının katılması durumunda (a), (b), (c), (ç) ve (d) bent hükümleri uygulanır.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Törenlerde Öğretmen ve Öğrenci Kıyafetleri

Törenlerde öğretmen ve öğrenci kıyafeti

MADDE – 10 (1) Törenlere katılan öğretmen ve öğrenciler, 25/10/1982 tarihli ve 17849 sayılı Resmî Gazete‟de yayımlanan Kamu Kurum ve KuruluĢlarında ÇalıĢan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik ile 7/12/1981 tarihli ve 17537 sayılı Resmî Gazete‟de ya-yımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ġle Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencile-rin Kılık Kıyafetlerine ĠliĢkin Yönetmelikte belirtilen; üniversitelerde görevli öğretim elemanı ve öğrenciler, geçit törenine katılmaları hâlinde bu Yönetmelik hükümlerine uygun olan kıyafetleri giyerler.

(2) Bayram kutlamalarında gösterilere katılan öğretmen ve öğrenciler, hareket ve mevsim özellikleri dikkate alınarak, teknik komite tarafından belirlenen ve kutlama komitesi tarafından kabul edilen kıyafetleri giyerler.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

ÇeĢitli ve Son Hükümler

Yürürlükten kaldırılan mevzuat

MADDE – 11 (1) Okullarda Kullanılacak Türk Bayrağı ve Okul Flaması Hakkında Ta-limatname yürürlükten kaldırılmıĢtır.

Yürürlük

MADDE – 12 (1) Bu Yönerge onay tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE – 13 (1) Bu Yönerge hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür.
baranefe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17-01-2018, 15:20   #6
gukka
Yeni Üye

gukka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkürleriniz: 3
2 Mesajına 3 teşekkür edildi.
gukka is on a distinguished road

şuan 17/01/2018 bando çalıştırmak ve okul törenlerinde çalmak yasak değil diye düşünüyorum yanış mı acaba fikrinizi almak istedim
gukka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19-01-2018, 23:52   #7
webkerem
Administrator

webkerem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkürleriniz: 325
1.137 Mesajına 2.461 teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 10
webkerem is an unknown quantity at this point

Alıntı:
gukka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
şuan 17/01/2018 bando çalıştırmak ve okul törenlerinde çalmak yasak değil diye düşünüyorum yanış mı acaba fikrinizi almak istedim
yasak değil zaten hocam, maliyetli olduğu için artık çoğu okul kullanmıyor.

Popüler Sitelerde Paylaş

Etiketler
geÇİŞİ, merasİm, okullarin, yÖnetmelİĞİ

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)