Beden Eğitimi ve Spor Portalı  

Go Back   Beden Eğitimi ve Spor Portalı > Spor Branşları > Basketbol

Basketbol Basketbol'a dair herşey

beden eğitimi
beden eğitimi
Sitemize hoş geldiniz. Konuları beğenmeyi unutmayalım.

Seçenekler Arama Değerlendirme Stil
Alt 18-10-2008, 19:05   #1
adedeoglu
Yeni Üye

adedeoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkürleriniz: 0
1 Mesajına 1 teşekkür edildi.
Tecrübe Puanı: 0
adedeoglu

Reklam Alanı
id=post_message_74417>Ah NTV ah!..Şu TBL maçlarının naklen yayınını bu sene sizden beklerdik..Ligimizde yıldız yağmuru var..Geçen sezon,eskiye göre çok yükselen çıta bu sene daha da yukarılara çıkacak..Ülkemizde basketbol sevgisi ve ilgisi bu sezon daha da artacak-tı..Yani siz veya şifresiz bir kanal maçları yayınlasaydı..Biz SporMax'in kazandığı bu hakka mutlaka saygılıyız.Ancak,aylık 84 YTL olan bu paketi,şu global ekonomik krizin ülkemizi de sarsmaya başladığı bir dönemde,orta direk bir aile alabilir mi?..Tabii ki alamaz..Dolayısıyla ülkemiz nüfusunun yarısından fazlasını oluşturan orta direk ve dar gelirli ailenin bireyleri olan binlerce basketbolsever de bu sene muhteşem keyifli geçmeye namzet TBL ve de Eurolegue maçlarını seyredemez..Buna bağlantılı olarak da basketbola olan ilgi azalır..Yazık değil mi?..Yazık oldu hem de çok yazık..
İşte ben de henüz alamadığım bu paketteki ilk TBL maçını yayın saatinde izleyememenin üzüntüsünü yaşadım bu akşam.Bu üzüntümü gidermek için,gece bilgisayarımın başında sahibi olduğum basketbol eğitim sitesi www.potaforum.com ' da binlerce üye ve ziyaretçimize güzel,faydalı bilgi,kaynak,eğitim videoları eklemek ve yazılar yazmak ile meşgulken içeriden hanım seslendi.." Fenerbahçenin maçını FB TV banttan veriyor.." O anda bu sesten daha hoş birşey olamazdı benim için herhalde.. Hemen çalışmamı bıraktım ve Televizyonun başına koştum.Üçüncü perioddu ama olsun..Zaten neticesini öğrendiğimiz bir maçı büyük bir heyecanla izleyecek değildik..Önemli olan Fenerbahçe ve TED Kolejliler hakkında bu ilk TBL maçında bir bilgi sahibi olmak ve Pazar akşamı MELTEM TV' de 20.15-21.15 arasında canlı yayınlanacak RİBAUND programında konuklarım İhsan Bayülken ve Hurşit Baytok ile FB Ülker hakkında yorumlar yaparken daha bilinçli ve güvenli konuşabilmekti..
Neticede maçın üçüncü ve dördüncü periodunu izledim.Hani daha önce hazırlık turnuvalarında hiç de boş takım olmadığını gördüğümüz Casa Ted Kolejliler'i sahadan sildi Fener..Silerken de basketbolun doğruları adına herşeyi ortaya koydu.Müthiş dirençli bir savunma..Toplu adama baskı..Her topu çelmek için eller ve kollar devamlı faaliyette..Savunmanın en önemli uzvu ayaklar müthiş çabuk bir şekilde çalışıyor..Topsuz oyuncu ve yardım tarafı savunmalarında rotasyonlar harika..Savunmanın olmazsa olmaz psikolojik ögeleri,Kararlılık, Arzu ve İstek had safhada..Ribaund için herkes alarmda..Maçın son saniyesine kadar da bu savunma direncinde eksilme yok..
Hücumda da tıpkı savunmada olduğu gibi basketbolun doğruları oynandı.Top paylaşımı..En boş adamı arama..Shot Selection/İsabetli Şut Seçimi..Hızlı hücum..Primary/İlk fast break girişimleri sonuçlanmazsa Secondary Break/Transition Geçiş oyunları..Uzunların Fast break'de ve Transition'da süratle koşmaları..Kısaların uzunlara asist yapmadaki yarışı..Çok süratli top çevrilmesi ve keskin katlar..Çabuk ama telaşsız,acele etmeden yapılan doğru hücumların sonucunda bulunan hem içeriden hem dışarıdan doğru atışlar..vs.
Şimdi baktığımız zaman hem hücumda hem de savunmada mükemmel oynayan bu takımın üç point guardından ikisi Marcus Green ve Hakan Demirel sadece 3 ' er sayı,Damir Mrsic'de 5 sayı atmış..Bu bir devrim niteliği bile taşıyor diyebiliriz Fener için.Geçen sezon Solomon atarsa kazanan,atamazsa kaybeden Fener gitmiş yerine skorun bütün oyunculara eşit dağıldığı,yepyeni bir Fener gelmiş..Kötü mü olmuş?..Hayır!..Peki Marcus Green'in sayı potansiyali yok mu?..Tabii ki var!..İstese 20,zorlasa 30 atar,hele karşılarında direnci kaybolmuş böyle bir takım varken..
Sanıyorum bu tablo Tanjeviç'in Fenerbahçede en çok istediği,özlediği ve hayal ettiği bir tablo..Bu oyun taraftarları da salona çeker ve de coşturur..
Fenerbahçe'nin İstanbulda ve deplasmana gittiği her şehirde biraz da Spormax'in katkısıyla taraftarları tribünleri dolduracak gibi gözüküyor bu sene..
İnşallah aynı güzel basketbolu Euroleuge'de de oynar ve büyük başarılara imza atarak Final Four'a kalır bu sene Fener..
Ahmet Dedeoğlu
Basketbol Antrenörü
RİBAUND Programı Editörü
adedeoglu@potaforum.com
www.potaforum.com
adedeoglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Reklam Alanı

Popüler Sitelerde Paylaş

Etiketler
fener, izlenir

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)